Udenlandsk kød indeholder meget mere salmonella og campylobacter end dansk kød, og bakterierne i det udenlandske kød er også mere resistente over for antibiotika, der bruges til at behandle mennesker. Det viser tal fra årets DANMAP-rapport.
Mængden af udenlandsk kød, der sælges i Danmark, er i de senere år steget kraftigt. Omkring en tredjedel af kyllingekødet og ca. halvdelen af svinekødet i de danske supermarkeders kølediske stammer i dag fra udlandet. I 2003 var det kun ca. en ottendedel af kyllingekødet og en fjerdedel af svinekødet, der stammede fra udlandet.
"Vi ved, at det udenlandske kød ofte indeholder flere sygdomsfremkaldende bakterier, som for eksempel salmonella og campylobacter, end tilsvarende dansk kød. Med den stigende import af kød må man antage, at problemet er stigende", siger seniorforsker Ole E. Heuer fra DTU Fødevareinstituttet.
I 2006 blev der fundet campylobacterbakterier i halvdelen af det importerede kyllingekød, men kun i ca. hvert tiende parti danske kyllingekød. Tilsvarende blev der fundet salmonella i hvert fjerde parti importeret svinekød, mens der ikke blev fundet salmonella i de undersøgte partier dansk svinekød.
Bakterierne i det udenlandske kød er også mere resistente overfor vigtige antibiotika, der bruges til at behandle mennesker. For en række antibiotika er der 30-50 % mere resistens i det udenlandske kød end i det tilsvarende danske kød.
"Desværre arbejder ikke alle lande lige så målrettet med at begrænse antibiotikaforbruget til dyr, som vi gør i Danmark, og det er sandsynligvis forklaringen på den høje forekomst af resistente bakterier i det importerede kød. Kontrollen med såvel dansk som udenlandsk kød er intensiveret og en del af de kødpartier, hvor de farligste resistente bakterier påvises, bliver nu tilbagekaldt fra markedet. Det vil formentlig på sigt højne standarden af det importerede kød", siger kontorchef Karin Breck fra Fødevarestyrelsen.
Normalt bliver mave-tarm infektioner forårsaget af salmonella og campylobacter ikke behandlet med antibiotika. Men udvikler infektionerne sig til for eksempel blodforgiftning, kan det være nødvendigt at give antibiotika. I de tilfælde vil antibiotikaresistens være et problem. Forekomsten af resistente salmonella- og campylobacterbakterier isoleret fra danske patienter er steget i de senere år. Der er blandt andet fundet flere multi-resistente salmonellabakterier af typen DT104 hos danske patienter.
"Vi ser flere antibiotikaresistente bakterier fra danske patienter. En mulig forklaring kan være, at danskerne spiser mere kød, der er importeret fra udlandet", siger afdelingschef Kåre Mølbak fra Statens Serum Institut.
DANMAP 2006
Tallene stammer fra den nyligt offentliggjorte DANMAP-rapport, der i år er udkommet for 11. gang. Hvert år opgør rapporten forbrug af antibiotika og forekomsten af resistente bakterier i dyr, fødevarer og mennesker. Bag rapporten står Statens Serum Institut, Lægemiddelstyrelsen, Fødevarestyrelsen, DTU Fødevareinstituttet og DTU Veterinærinstituttet.
DANMAP-rapporten er tilgængelig i pdf på: www.danmap.org