Jubilæum

20 år med en fælles europæisk indsats mod antibiotikaresistens

I to årtier har EU’s referencelaboratorium for antibiotikaresistens ved DTU Fødevareinstituttet bidraget til at skabe et fælles europæisk grundlag for overvågning af antibiotikaresistens på tværs af landegrænser. Jubilæet blev markeret tidligere på måneden ved det årlige netværksmøde på DTU.

Det videnskabelige program på netværksmødet var omfattende. Det samme gjaldt jubilæumskagerne. Foto: Sidsel K. Henriksen

Fakta

EU’s referencelaboratorier (EURL) er etableret for at sikre harmoniserede laboratorieanalyser af høj kvalitet på tværs af EU’s medlemslande.

Inden for antibiotikaresistens omfatter arbejdet blandt andet:

  • kvalitetssikring af antibiotikaresistensbestemmelse på tværs af medlemslande
  • udvikling og harmonisering af fænotypiske og genotypiske metoder til påvisning af antibiotikaresistens
  • organisering af præstationsprøvningsprogrammer
  • træning og teknisk støtte til nationale referencelaboratorier
  • understøttelse af EU’s overvågningsprogrammer samt bidrag til lovgivning og standarder
  • fremme af forskning, innovation og global harmonisering af AMR-overvågning

EURL-AMR er forankret på DTU Fødevareinstituttet og arbejder tæt sammen med Europa-Kommissionen, EFSA, WHO, FAO og ECDC.

Kontakt

René S. Hendriksen

René S. Hendriksen Professor, forskningsgruppeleder DTU Fødevareinstituttet