Vi opfordrer dig til at overveje at kombinere din uddannelse med et ophold i udlandet. Det foregår typisk ved at tage et semester på et udenlandsk universitet, eller ved at tilbringe en periode af studiet med at skrive et projekt i udlandet.
Det er vores klare opfattelse, at de studerende, som vælger at læse et semester i udlandet, kommer hjem med ny inspiration, spændende kontakter og en masse oplevelser.
Muligheden for at opleve andre studieformer og kulturer udvikler dig som menneske og giver dig en social ballast for livet.
På fødevareområdet har DTU samarbejde med en række universiteter. Mange studerende har gode erfaringer fra besøg på for eksempel Münchens Tekniske Universitet i Tyskland eller Wageningen Universitet i Holland.
Der er også andre muligheder, og vi opfordrer dig til at søge mulighederne selv og snakke med studievejlederen eller en forsker, du ved har nogle gode kontakter. Din studieleder kan fortælle dig, hvilke universiteter DTU samarbejder med på fødevareområdet.
Hvis du ikke kan finde dit drømmestudie blandt vores aftaler, er det muligt at arrangere opholdet på egen hånd. Vi anbefaler dog at du tager kontakt til den internationale vejledning som kan være behjælpelig med gode råd.
Rejselegater
Hvis du ønsker at kombinere din uddannelse på DTU Fødevareinstituttet med et ophold i udlandet, har du mulighed for at søge om SU styrelsens udlandsstipendium eller søge et rejsestipendium fra DTU, ligesom vi opfordrer dig til at søge andre legater til formålet.
Rejser du ud med en samarbejdsaftale, skal der ikke betales undervisningsafgift til det udenlandske universitet.
Den internationale studievejledning
Du er meget velkommen til at kontakte de internationale vejledere på DTU, hvis du har spørgsmål om mulighederne for udlandsophold, mens du læser på DTU.
Den internationale studievejledning ligger i Lyngby, bygning 101A stuen og har åbent mandag – fredag fra klokken 10-14. Du kan også ringe på tlf. 45 25 10 23 eller sende dem en e-mail på .
Som studerende på DTU kan du i den internationale studievejledning læse rapporter fra studerende, der har været på studieophold i udlandet, og bruge biblioteket med materiale fra mere end 200 udenlandske universiteter.