Forskningsgruppens Epidemiologi og Risikomodellering ved Fødevareinstituttet, Danmarks Tekniske Universitet forsker i epidemiologi, overvågning og kontrol af sygdomme, der kan smitte mellem dyr og mennesker for eksempel zoonoser, antibiotikaresistente bakterier og andre fødevareoverførte sygdomme i hele produktionskæden.
Vi udvikler og anvender metoder og matematiske modeller til evaluering af fødevarerisici. Læs mere om forskningen inden for Mikrobiologisk Epidemiologi og Risikomodellering.
Se projekter fra forskningsgruppen Epidemiologi og Risikomodellering.
Undervisning og uddannelse
Vi koordinerer og underviser flere kurser ved DTU:
PhD kursus i kvantitativ mikrobiologisk risikomodellering (23836)
Kandidatkursus: Risikoanalyse i Fødevaresikkerhed (23271)
Fødevareanalytikeruddannelsen (Diplom): Risikovurdering og risikomodellering (23921)
Vi underviser ved og koordinerer to kurser, der er del af Københavns Universitets (NAT) Master I Fødevarekvalitet og -sikkerhed:
Risikoanalyse af fødevarebårne kontaminanter (150542)
Eftersporing af fødevarebårne sygdomsudbrud (150553)
Forskningsgruppen deltager også i undervisningen ved andre kurser (fx Fødevaresikkerhed i produktionskæder (23102) ved DTU) og vejleder PhD og masterstuderende.
Internationalt er gruppen involveret i adskillige træningsaktiviteter, herunder kapacitetsopbygning i 3. lande, i regi af WHO (fx Global Foodborne Infections Network - GFN) og EU DG SANCO. Gruppen bidrager også jævnligt i undervisning og oplæring af medarbejdere ansat ved udenlandske offentlige institutter og universiteter for eksempel i Sydamerika, Mellemøsten og Sydøstasien. De internationale aktiviteter omfatter træning i overvågning og kontrol, epidemiologi, udbrudseftersporing og risikovurdering.
Forskningsbaseret rådgivning
Et af gruppens ansvarsområder er at yde forskningsbaseret rådgivning til nationale og international myndigheder og organisationer for eksempel for:
Fødevarestyrelsen
- DANMAP rapporten: Veterinært forbrug af antibiotika samt forekomst af resistens i E. coli og Salmonella
- Annual Report on Zoonosis in Denmark: Halvårligt smittekilde regnskab
- Case-by-case risikovurderinger: Modeludvikling og opdatering
- Ad hoc rådgivning
Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet (EFSA)
- Har vundet adskillige kontrakter gennem de sidste 5 år
- Sidder i ekspertpanel for Biologiske Hazards – BIOHAZ, som rådgiver EU Kommissionen
- Deltagelse i ad hoc arbejdsgrupper
Verdenssundhedsorganisationen (WHO)
- Ekspertgrupper (fx Foodborne Disease Epidemiology Reference Group – FERG, Joint FAO/WHO Expert meetings on Microbiological Risk Assessment – JEMRA, arbejdsgruppe for klassificering af veterinærmedicin – ATCvet group)
Europæiske Medicinagentur (EMA)
Samarbejde
Nationale
DTU Informatik
Fødevarestyrelsen
Statens Serum Institut
København Universitet, KU SUND og KU NAT
Landbrug og Fødevarer
Internationale
Europæiske Fødevareautoritet - EFSA
Verdenssundhedsorganisationen - WHO
Centers for Disease Controls, US - CDC
National Institute for Public Health and the Environment, NL - RIVM
Federal Institute for Risk Assessment, DE - BfR
French Agency for Food, Environmental and Occupational Health and Safety, FR - AFSSA
Animal Health and Veterinary Laboratories Agencies, UK - AHVLA
Joint Institute for Food Safety and Applied Nutrition, US - JIFSAN
Kontakt
Forskningsleder Tine Hald
Adresse
DTU Fødevareinstituttet
Mørkhøj Bygade 19
2860 Søborg